SATRANÇ KURALLARI

Satranç oynayabilmek için iki kişi gereklidir. Taşlar karşılıklı iki sıra olacak şekilde dizilir. Her oyuncu bir hamle yapar ve sırayla oyun bu şekilde ilerler. Oyunun amacı ise rakip kişinin şahını ele geçirmektir. Hamleleri yaparken taşların özelliklerini ve hareket yönlerini bilmek gerekmektedir. Bu sayede rakibinizin şahını alt edebilirsiniz. Bu kuralları öğrenebilmek ve en iyi olabilmek için Sivas Satranç olarak bizlere ulaşabilirsiniz.
Genel Kurallar
Taşlar yalnızca belirtilen özelliklere göre hareket ettirilebilir.
Şahı kaybeden kişi oyunu kaybeder.
Satranç oyununu oynayabilmek için satranç tahtası ve satranç taşlarına ihtiyaç vardır.
Oyun iki kişi ile oynanabilir.
Rakipten alınan taşlar oyun dışına çıkartılmalıdır.
Her oyuncu sırayla bir hamle yapma hakkına sahiptir. Hamlesini yapan oyuncu rakibin hamle yapmasını beklemek zorundadır.
Hamleleri yapmak için belirtilen bir süre bulunmamaktadır.
Satranç Taşlarının Hareket Yönleri
KALE: Yalnızca yatay ve dikey şekilde kare atlayarak gidilir. Çapraz gitme şansı olmayan bir taştır. Satrançta yer alan ikinci kuvvetli taştır.
AT: Yalnızca L şeklinde hareket etmektedir. Taşların üzerinden geçme özelliği bulunmaktadır. At ortadaki dört karede yer aldığı zaman güç kazanmaktadır.
ŞAH: Her yönde ilerleyebilir. Yalnızca 1 kare gitme hakkı bulunur. Bu taşı kaybettiğiniz takdirde oyunu karşı taraf kazanmaktadır. Şahın birbirini tehdit ettikleri kareye girmeleri yasaktır.
FİL: Yalnızca çapraz hareket edebilir. Başka satranç taşlarının üzerinden atlayamazlar. Genel olarak çok sayıda kareyi tehdit ettiğinde etkili bir taştır.
VEZİR: Hem çapraz hem yatay hem de dikey gitme özelliğine sahiptir. En değerli taşlar arasında yer almaktadır. Bir kale ve bir filin özelliği bu taşta yer almaktadır.
PİYON: Piyonlar farklı şekillerde hareket edebilen taşlardır. Önlerinde taş olmadığı durumda hem ileriye doğru hem de düz gitme özelliğine sahiptirler. Aynı zamanda çapraz hareket etme özelliği de bulunmaktadır. Diğer taşların önünde bir duvar oluştururlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir